حدیث روز:

أَلْمُسْتَتِرُ بِالْحَسَنَةِ يَعْدِلُ سَبْعينَ حَسَنَةً، وَ الْمُذيعُ بِالسَّيِّئَةِ مَخْذُولٌ، وَالْمُسْتَتِرُ بِالسَّيِّئَةِ مَغْفُورٌ لَهُ ... پنهان كننده كار نيك [پاداشش] برابر هفتاد حسنه است، و آشكاركننده كار بد سرافكنده است، و پنهان كننده كار بد آمرزيده است.

۱۳۹۸-۰۷-۱۶

شمیم رضوی در کوچه پس‌کوچه‌های «هرمز»

نام استان هرمزگان که می‌آید، سرمایه‌هایی همچون نفت و گاز، مناطق آزاد کیش و قشم و کارخانجات متعدد به ذهن خطور می‌کند. استانی که جزو پنج استان پر درآمد ایران محسوب می‌شود و از تأسیسات مهم دریایی و زیربنایی کشور بهره‌مند است.

در جنوبی‌ترین نقطه کشور و یکی از 14 جزیره این استان جزیره ‌هرمز به دلیل موقعیت جغرافیایی و مجاورت آن با تنگه هرمز، کلید خلیج فارس نامگذاری شده و یکی از زیباترین جزیره‌هایی به شمار می‌آید که بهره‌مند از موهبت‌های الهی است. وقتی پا به این جزیره زیبا می‌گذاری، آنچه بیش از همه خودنمایی می‌کند خاك است و آفتاب و آب و البته گرما و شرجی هوا. وقتی از کوچه پس‌کوچه‌های خاکی جزیره و از محله‌های شهناز، خواجه عطا، بلوار امام حسین(ع)، خیابان پیامبر اعظم(ص) عبور می‌کنی خانه‌های قدیمی نسبتا بزرگ با دیواره‌های سیمانی در مقابلت ظاهر می‌شوندکه آن روی زیبای جزیره را نمایان می‌کند. چهره‌ای از فقر و رنج زنان و مردانی که مشکلات و محرومیت رنگ دیگری به این جزیره خاکی بخشیده و آن‌ها را دلخوش کرده ‌به کمک‌های نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد، آستان قدس رضوی و... این گزارش روایتی است از همراهی خبرنگار آستان نیوز با خادم‌یاران رضوی در کوچه پس‌کوچه‌های این جزیره محروم تا با حضور و تلاش‌ خود دریچه ‌امیدی برای ساکنان این جزیره بگشایند. جهادگرانی که بی وقفه به دنبال رفع درد و رنج ساکنان این جزیره خونگرم هستند تا ذیل سایه عنایت حضرت رضا(ع) گوشه‌ای از مشکلات و نیازها را مرتفع سازند.

 

وقتی کولرها نیزكم می‌آورند
میهمان خانه زن جوانی در محله دو هزار می‌شویم. بانویی که همسرش 7 سال پیش بر اثر تصادف فوت کرده و هم اکنون سرپرست سه دختر یازده، شش و سه ساله است. خانه‌شان کوچک و تاریک اما مرتب است. وقتی راجع به وضعیت زندگی‌شان سوال می‌شود، می‌گوید: «درآمد ما از یارانه‌ دولت و مبلغ 80 هزار تومانی که بهزیستی کمک می‌کند تامین می‌شود. دو فرزندم مشکل کلیوی دارند و سه سال است که تحت نظر پزشکان شیرازی‌اند و این درآمد کفاف زندگی ما را نمی‌دهد و بخشی از مخارج را خیرین و بخشی دیگر را خادمیاران متقبل می‌شوند». به کولر خانه‌اش اشاره می‌کند و می‌گوید: «جزیره هرمز هيچ زمان هواي خنك به چشم نمي‌بيند، تابستان كه مي‌رسد هوای اینجا چيزي شبيه جهنم می‌شود. اگر کولر و پنکه نباشد نفس كشيدن سخت است و گاهی حتی کولرها نیز در این گرما كم می آورند و توان خنك كردن فضا را ندارند. پیش از این ما هیچ وسیله سرمایشی نداشتیم و درگرمای بالای 45 درجه به سختی زندگی می‌کردیم، اما به لطف خدا خادمیاران رضوی به سراغ ما آمدند و برایمان کولر تهیه کردند».

 

بوی پیراهن یوسف
مقصد بعدی‌مان خانه پیرزنی نابینا در شهرک توحید است. اتاقی محقر و کوچک با دیوارهایی گلی که یک دست رختخواب و چند عدد پشتی و پایه‌ای فلزی که سرمی به آن آویزان شده تنها دارایی اوست. وقتی خادمان با پرچم سبز بارگاه منور رضوی وارد خانه می‌شوند، پیرزن گویی بوی پیراهن یوسف را استشمام کرده و از عطر این حضور نوری دوباره به چشمانش نشسته. با لهجه بندری‌اش قربان صدقه خادمان می‌شود و به آن‌ها خوش‌آمد می‌گوید. «بی‌بی سکینه» از درد و رنجش می‌گوید. از اینکه نابیناست و۶ سال دیالیز می‌شود و چندوقتی است، فلج شده. در این فصل گرما خود را با بادبزنی حصیری خنک نگه می‌دارد. وقتی بسته‌های مواد غذایی و کولر را به او اهدا می‌کنند اشک از دیدگان بی فروغش جاری می‌شود و می‌گوید: «امیدی به زنده ماندن نداشتم، خدا خیرتان بدهدکه آخر عمری به سراغم آمدید و احوالی از ما پرسیدید. پایی برای رفتن به مشهد که ندارم اما قبل از مرگم آقا به دیدنم آمد».

 

وقتی بیماری نفس زندگی را به شماره می‌اندازد
کاروان خدام به سراغ خانواده‌ای دیگر می‌روند که دو عضو خانواده مبتلا به بیماری هموفیلی هستند و به دلیل کمبود فاکتور هفت نیاز فوری به داروهای خاص دارند. مادر از وضعیت دخترش «هانیه» و همسرش می‌گوید و اینکه هانیه علاوه بر بیماری هموفیلی، نیازمند عمل جراحی است و پدر خانواده نیز به دلیل بیماری که دارد قادر به کارکردن نیست و برای امرار معاش در مضیقه به سر می‌برند.  مدیر کانون هموفیلی شهر بندر عباس که در این بازدید همراهی‌مان می‌کند، می‌گوید: «متاسفانه استان هرمزگان به دلیل آمار بالای اختلال در ژن و کم‌خونی در زوج‌ها یکی از مناطق مستعد گسترش بیماری‌های خاص است و اختلال‌های ژنومی موجب شده تا هرمزگان از استان‌های خاص در شیوع بیماری‌های خونی در کشور باشد». خانم افشارخیز می‌گوید: «هانیه نیز از جمله همین بیماران است که علاوه بر اینکه هموفیلی را از پدر به ارث برده غضروف پای راستش نیز دچار حمله می‌شود و در حال حاضر به سختی روی پنجه پا راه می‌رود، اگر عمل جراحی نشود توانایی راه رفتن را کم‌کم از دست می‌دهد». وقتی با هانیه 9 ساله حرف می‌زنیم، می‌گوید آرزویش این است که بتواند با پای خود به زیارت حضرت رضا(ع) مشرف شود و وقتی بزرگ شد، خادم امام رضا(ع) شود و به خانواده‌های دیگرکمک کند.

 

رونق کسب و کار در هرمز
مسئول کارگروه اشتغال خادمیاران رضوی استان هرمزگان نیز در رابطه با حل مشکل بیکاری این خانواده و همچنین کمک به سایر نیازمندان این جزیره ابراز می‌کند: «ما از طریق کانون خادمیاری محلات افراد توانمند و جویای کار را شناسایی می‌کنیم و سپس آن‌ها را به صاحبان مشاغل و کارآفرینان معرفی کرده و آموزش‌های لازم را به آن‌ها ارائه می‌دهیم تا بتوانند کسب ‌وکار برای خود راه‌اندازی کنند. این قول را هم می‌دهیم تا بتوانیم در درمان بیماران این خانواده و ایجاد شغل مناسب برای آنان اقدامات سریع و لازم را انجام دهیم». وجدان حقیقی می‌گوید: «ما در 6 ماه ابتدایی سال جاری 15 پویش راه اندازی کرده‌ایم که در زمینه حمایت از ایتام، توزیع 10 هزار پرس غذا، تهیه 313 سری جهیزیه، ساخت سرویس بهداشتی، اقدامات عمرانی، کارآفرینی و اشتغال و... فعالیت داشتند.» او با بیان اینکه با بررسی‌های به عمل آمده، یک هزار خانوار در سراسر استان هرمزگان شناسایی شدند که فاقد کولر هستند، اظهار می‌کند: «طی بازدیدهایی که در حوزه ایتام و مشکلات معیشتی مردم داشتیم متوجه شدیم که خانواده‌هایی در تابستان گرم فاقد سیستم سرمایشی بودند. بنابراین از ابتدای دهه کرامت تا عید غدیر با راه‌اندازی پویش «نونوار» مبالغ نقدی از محل کمک‌های مردمی جمع‌آوری شد که از محل این کمک‌ها توانستیم 110 کولر خریداری و بین خانواده‌های نیازمند توزیع کنیم؛ همه این موارد ذیل پرچم حضرت رضا(ع) و تنها با عشق به امام رضا(ع) انجام گرفته و خوشبختانه تا کنون این پویش‌ها به خوبی پیش می‌رود». حقیقی می‌افزاید: «در حال حاضر نیز طرح ویژه‌ای به نام «نذر اشتغال» در ماه محرم کلید خورده که به صورت آزمایشی در استان هرمزگان در حال انجام بوده و قرار است در گام بعدی در سطح ملی انجام شود». او اضافه می‌کند: «احداث اقامتگاه‌های بومگردی و گردشگری سنتی، راه‌اندازی رستوران‌های گردشگری توسط زنان سرپرست خانوار، خرید قایق برای ماهیگیران، خرید سه‌چرخه‌های محلی برای حمل و نقل و جابه‌جایی گردشگران و... از جمله اقداماتی بود که تلاش شد تا حرفه‌های پایدار برای جوانان جویای کار راهاندازی شود و تا چرخه تولید و اشتغال با استفاده از اکوسیستم منطقه بچرخد».

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود