حدیث روز:
لا يَكُونُ الْمُؤْمِنُ مُؤْمِنًا حَتّى تَكُونَ فيهِ ثَلاثُ خِصال:1ـ سُنَّةٌ مِنْ رَبِّهِ. 2ـ وَ سُنَّةٌ مِنْ نَبِيِّهِ. 3ـ وَ سُنَّةٌ مِنْ وَلِيِّهِ. فَأَمَّا السُّنَّةُ مِنْ رَبِّهِ فَكِتْمانُ سِرِّهِ. وَ أَمَّا السُّنَّةُ مِنْ نَبِيِّهِ فَمُداراةُ النّاسِ. وَ أَمَّا السُّنَّةُ مِنْ وَلِيِّهِ فَالصَّبْرُ فِى الْبَأْساءِ وَ الضَّرّاءِ.مؤمن، مؤمن واقعى نيست، مگر آن كه سه خصلت در او باشد:سنّتى از پروردگارش و سنّتى از پيامبرش و سنّتى از امامش. امّا سنّت پروردگارش، پوشاندن راز خود است،امّا سنّت پيغمبرش، مدارا و نرم رفتارى با مردم است،امّا سنّت امامش، صبر كردن در زمان تنگدستى و پريشان حالى است.
۱۳۹۸-۰۳-۰۸

شب قدر؛ فرصتی برای خدمت و عبادت

سومین شب قدر امسال نیز گذشت تا دوباره سرنوشت یک ساله ما رقم بخورد، شب گذشته آستان ملائک پاسبان قدس رضوی مملو از زائرانی بود که تا سپیده دم، همصدا با ملائک و آسمانیان به احیا نشستند و ندای «الغوث الغوث، خلصنا من النار يا رب» سر دادند.
مردمی که در گوشه گوشه این صحن و سرا قرآن به سر گذاشتند و «الهي العفو» گفتند تا سرنوشت یک سالشان را در پرتوی عنایات ولی نعمتشان حضرت امام الرئوف(ع) رقم بزنند. در این بین خادمان و خدمتگزاران بارگاه منور رضوی برای میزبانی از تقرب جویان و دلدادگان حق تعالی ساعت‌ها قبل از آغاز مراسم در تلاش بودند تا به طور شایسته از زائران و مجاوران در این شب‌ پرفضیلت پذیرایی کنند. 10 هزار خدمه با عشق و علاقه در بخش‌های مختلف اماکن متبرکه تلاش داشتند تا وظایفشان را شایسته انجام دهند.

خستگی در این شب‌ها بی‌معناست
فضای بیرونی بست شیرازی مملو از حضور خادمانی بود که زائران را به سمت صحن‌ها و رواق‌ها هدایت می‌کردند و تلاش داشتند تا به مراسم نظم ببخشند. کمی آن طرف‌تر تعدادی از خادمان مسئول توزیع آب معدنی بین زائران هستند، محمود بکائیان خادم میانسالی می‌گوید: «8 سال است که مشغول انجام وظیفه در بخش صندلی چرخدار هستم و امشب توفیق شد تا در کنار همکاران بین زائران آب توزیع کنم». همچنان که مشغول خدمت است و به زائران آب اهدا می‌کند زائری به همراه کودک خردسالش برای گرفتن آب جلو می‌آید، با احترام به آنها بطری آبی می‌دهد و از جیبش شکلاتی بیرون می‌آورد و به دست پسر می‌دهد، کودک گریه‌اش بند می‌آید و از خوشحالی چشمانش برق می‌زند.
بکائیان ادامه ‌می‌دهد: «انسان به این همه عشق و علاقه مردم به ائمه اطهار(ع) غبطه می‌خورد. تا سحر بیدار هستیم و خستگی در این شب‌ها برای ما معنا ندارد و این انرژی را از خود حضرت دریافت می‌کنم».

خشنودی حضرت در گرو خشنودی زائر است
کمی جلوتر خادمی کنار ورودی صحن انقلاب ایستاده و اسپنددان نقره‌ای رنگی را در دست گرفته که از آن دود معطر بیرون می‌آید. می‌گوید: «این بوی اسپند حس خوبی به آدم می‌دهد. خیلی‌ها که از کنارش رد می‌شوند مکث می‌کنند و دودش را برای تبرک به صورت می‌کشند».
نوای مداح سید مهدی میرداماد حال همه را دگرگون کرده است. با نوای «اللّهُم بحق هذا الْقُرآن و بحق مَنْ أَرْسلْتَه به و بحق كُل مُومِنٍ مدَحتَهُ فیهِ» همه قرآن‌ها را به سر می‌گیرند و حوائج خود را در ذهن‌ها و قلب‌ها مرور می‌کنند. همه آمده ‌بودند تا از آخرین فرصتی که برای احیا و شب زنده‌داری در این ماه باقی مانده نهایت استفاده را ببرند.
«رضا شفاهی» از نیروهای بخش خدمات و نظافت گوشه‌ای از صحن انقلاب ایستاده، قرآن به سر گرفته و با چشمانی نم زده نوای الهی العفو را فریاد می‌زند. لباس آبی و کلاه لبه‌دار به تن دارد. سن و سالش بیشتر از آن چیزی می‌نماید که می‌گوید. 32 ساله است و دو فرزند پسر دارد. از حس و حال خدمت در این شب‌ها از او می‌پرسم، می‌گوید: «ساعت کاری ما 8 ساعت است اما در ایام خاص این شیفت‌ها 12 ساعته می‌شود؛ با وجود زبان روزه و ضعف بدنی ذره‌ای احساس خستگی نمی‌کنم و این توان را از خود آقا می‌گیرم.»
وقتی صحبت از رفتار و منش خادمان می‌شود می‌گوید: «یک خادم باید رفتار و گفتارش شایسته باشد و به گونه‌ای به زائران خدمت کند که حضرت خشنود باشند. ما در جایی خدمت می‌کنیم که بسیاری آرزوی حضور در آنجا را دارند، باید قدر این فرصت را بدانیم».

زندگی ما تماما امام رضایی است
در صحن انقلاب تلاقی نگاه‌ها به سمت گنبد طلاست و دست‌ها رو به آسمان بلند شده. همانطور که قرآن به سر دارند خداوند را به حق قرآن قسم می‌دهند و زمزمه «بِعَلِیِّ بْنِ مُوسی» در صحن و سرا می‌پیچد... .
«سید حسین آذر نیناد» یکی از دربان حرم امام رضا(ع) است که 16 سال توفیق نوکری آقا را دارد، می‌گوید: «زندگی و روح ما تماما امام رضایی است. اینجا انرژی فوق العاده‌ای به انسان می‌دهد و این احساس ماورایی است».
ساعت از نیمه شب گذشته؛ فریاد «بِالحُجّه» زائران به اوج آسمان رسیده است. آذر نیناد ادامه می‌دهد: «زمانی که انرژی‌ام تمام می‌شود به حرم می‌آیم و دوباره پرتوان برای یک هفته به کارهای روزمره می‌پردازم».
او می‌گوید: «ما نوکر زائرین هستیم و این بسیار ارزشمند است. باید با تمام وجود آنچه که از اخلاق و انسانیت داریم خرج این زائران کنیم و این رفتار باید در عمل ما نمود داشته باشد. خادمی امام رضا(ع) خدمت بسیار بزرگی است و ارزش فوق العاده‌ای دارد چون ایشان سرچشمه جود و صفا هستند».
حال خوش یعنی چیزی که این روزها کمتر جایی یافت می‌شود. اما اینجا حال همه خوش است؛ حال زائر و خادمی که در فضایی سرشار از عطر گلاب و اسپند و کندر و عود، اشک می‌ریزند و پروردگارشان را صدا می‌زنند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود