حدیث روز:
لا يَكُونُ الْمُؤْمِنُ مُؤْمِنًا حَتّى تَكُونَ فيهِ ثَلاثُ خِصال:1ـ سُنَّةٌ مِنْ رَبِّهِ. 2ـ وَ سُنَّةٌ مِنْ نَبِيِّهِ. 3ـ وَ سُنَّةٌ مِنْ وَلِيِّهِ. فَأَمَّا السُّنَّةُ مِنْ رَبِّهِ فَكِتْمانُ سِرِّهِ. وَ أَمَّا السُّنَّةُ مِنْ نَبِيِّهِ فَمُداراةُ النّاسِ. وَ أَمَّا السُّنَّةُ مِنْ وَلِيِّهِ فَالصَّبْرُ فِى الْبَأْساءِ وَ الضَّرّاءِ.مؤمن، مؤمن واقعى نيست، مگر آن كه سه خصلت در او باشد:سنّتى از پروردگارش و سنّتى از پيامبرش و سنّتى از امامش. امّا سنّت پروردگارش، پوشاندن راز خود است،امّا سنّت پيغمبرش، مدارا و نرم رفتارى با مردم است،امّا سنّت امامش، صبر كردن در زمان تنگدستى و پريشان حالى است.
۱۳۹۸-۰۳-۰۸

گزارشی حال و هوای زائران بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) در شب‌های قدر

شب‌های قدر در حرم نورانی امام هشتم(ع)، رنگ و بوی خاصی دارد، سخنرانی، روضه‌خوانی، قرائت قرآن و دعاهای مختلف، از جمله برنامه‌های این شب‌هاست که به طور همزمان از در تمام صحن‌ها و رواق‌های حرم پخش می‌شود.
شاید شبیه این برنامه‌ها در مساجد و حسینیه‌های همه شهرها اجرا شود اما انگار اینجا خدا نزدیک‌تر است، حس خوبی است وقتی بدانی آقا در تمام این لحظه‌های ناب نگاهت می‌کند و برای همه زائرانش دست به دعا برداشته است. پس تو نیز راهی می‌شوی تا همچون قطره‌ای دل را به کرم مولایت بسپاری و اگر روزی‌ات شود، در کوچه پس‌کوچه‌های دل‌های شیفتۀ ولایت، قدم بگذاری.

بهشت روی زمین
وارد صحن جامع رضوی که می‌شوی از مشاهده هزاران زائری که کنار یکدیگر به احیا نشسته‌اند، به وجد می‌آیی. گردهمایی بزرگ و بی‌نظیری که بی‌اختیار تو را به یاد مراسم حج می‌اندازد. مثل بهشتی‌ که همه، آرزوی داشتن‌اش را دارند و در آن، هیچ‌حسی از غربت نیست. مثل خانۀ دوست که بودن در آن شیرین است و در آن اثری از دلتنگی نیست.
 مراسم احیا دقایقی پس از نماز جماعت مغرب و عشا، با آوای ملکوتی کلام وحی آغاز می‌شود. سپس دعای جوشن کبیر ذاکران اهل بیت(ع)، در سراسر صحن و سرای حضرت طنین می‌اندازد: « اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِاسْمِكَ يَا اللَّهُ يَا رَحْمَانُ يَا رَحِيمُ يَا كَرِيمُ يَا مُقِيمُ يَا عَظِيمُ يَا قَدِيمُ يَا عَلِيمُ يَا حَلِيمُ يَا حَكِيمُ»... و وقتی زائران دست‌هایشان را به سوی آسمان بلند می‌کنند و یک صدا با هم می‌گویند: «سُبْحانَکَ یا لا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ خَلِّصْنا مِنَ النّارِ یا رَبِّ» می‌توانی خالصانه‌ترین و ناب‌ترین لحظه‌های پیوند بندگان با معبودشان را ببینی و بوی رحمت و مهربانی خداوند را با تمام وجود حس کنی.
خانمی مسن با چهره‌ای‌ معصوم و رنج‌کشیده در کنارم نشسته و از ابتدای مراسم لحظه‌ای اشکش قطع نمی‌شود. اهل شیراز است. دو روز پیش از ماه رمضان به مشهد آمده و تا بعد از شب‌های قدر می‌ماند.
می‌گوید شب‌های احیا در حرم فضا و معنویت خاصی دارد. رمضان دو سال قبل هم آمدم ولی پارسال نتوانستم بیایم، خیلی ناراحت بودم و دیدم هیچ‌جا حرم نمی‌شود. اینجا نماز جماعت که می‌خوانی به آرامش می‌رسی، معنویت شب‌های قدر را هم که خودتان می‌بینید، قابل توصیف نیست.
محمد کاظمی جانبازی است که از غرب کشور به مشهد آمده تا در این شب نورانی در کانون نور رضوی، به قول خودش گرچه چشم دیدنش نیست آن‌چه ناگفتنی است را ببیند. می‌گوید: شب‌های قدر، فرصت ارزشمندی است که نباید در بیدار ماندن خلاصه شود؛ زیرا بهترین فرصت برای خودسازی، توبه از گناهان و باز شدن چشم بصیرت است که موجب بیداری از خواب غفلت می‌شود. پس هر کس باید به اندازه توان خود از این شب بهره بگیرد و از هر لحظه آن برای طلب مغفرت استفاده کند. سپس می‌گوید: هر شب جبهه يك شب قدر بود. هر شب مقدر مي‌شد كه چه كسي بماند و چه كسي چشم‌هايش را از دست دهد و چه كسي برود. شب قدر هرجا كه باشد حال و هوايي معنوي دارد. مخصوصا در حرم علی بن موسی الرضا(ع) که ولی نعمت همه ماست. امیدواریم در این شب بزرگ که مقدرات عالم رقم می‌خورد، امام رضا(ع) نزد خدا شفیع ما باشد تا توبه ما مقبول درگاه حضرت حق واقع شود.
آقای محمدی هم که همراه خانواه‌اش از اصفهان به پابوس حضرت آمده می‌گوید: اصفهان بهترین مسجدها را دارد اما معنویت حرم امام رضا(ع)، مخصوصا در شب‌ها قدر، چیز دیگری است. خدا به حق علی بن موسی الرضا(ع) به همه توفیق بدهد تا در چنین شب‌های پربرکتی میهمان آستان مبارک علی بن موسی الرضا(ع) باشند.

سوگواری مولای متقیان
شب قدر است و ایام سوگواری مولای متقیان(ع)، ذاکران اهل بیت(ع) پس از قرائت دعای جوشن کبیر به سوگواری و مرثیه سرایی می‌پردازند و دل‌های شیفته معصومین(ع) را از حرم مطهر امام هشتم(ع) راهی نجف اشرف و حرم امام علی(ع) می‌کنند و جمعیت سوگوار هم نوا با ذاکران اهل بیت(ع) اشک می‌ریزند.
محمد العودی از زائرانی است که از شهر نجف اشرف به پابوسی امام هشتم آمده است. این زائر عراقی که فارسی را با لهجه غلیظ عربی صحبت می‌کند با بیان اینکه اولین بار است شرف حضور در بارگاه منور رضوی را کسب می‌کند می‌گوید: امام رضا(ع) به تمامی زائرانشان مخصوصا کسانی که از راه‌های دور به زیارت آمده‌اند نظر دارند و هیچ زائری دست خالی از حرم مطهر رضوی بازنمی‌گردد. دلم می‌خواهد در لحظات ملکوتی شب قدر که توفیق زیارت امام رضا(ع) نصیبم شده است، از آقا درخواست کنم که توفیق معرفت و شناخت بیشتر خود را نصیبم کند تا بتوانم روزی به عنوان یک زائر حقیقی به زیارتشان بیایم.
 
اوج عاشقی
ساعتی از نیمه شب گذشته است؛ فریاد «بک یا الله» زائران امام رئوف(ع) تا اوج آسمان رسیده است. حضور جوانان در این مراسم باشکوه چشمگیر است. مریم که همراه با دوستانش برای مراسم احیا به حرم مطهر آمده است می‌گوید: خدا را شاکریم که در کشوری زندگی می‌کنیم که با آرامش‌خاطر می‌توانیم در شب‌قدر، در این آستان مقدس و کنار این مردمِ عاشق اهل‌بیت، به درگاهش راز و نیاز کنیم؛ در شب‌قدر فرشتگان به زمین می‌آیند. پس چه ‌بهتر که در حرم امام رضا(ع) که بهشت زمین و محلّ نزول ملائک است، مراسم احیا را برگزار کنیم.

تبرک لحظه‌های راز و نیاز
وقت رفتن رسیده است. همراه شب زنده داران امام رئوف، روبروی ضریح مطهر دست بر سینه می‌گذاری و زیارت امین الله را می‌خوانی. حس می‌کنی باید این لحظه‌های ناب را با خود به تبرک ببری. برای آخرین بار به حضرت سلام می‌دهی و از او می‌خواهی توفیق درک شب‌های پربرکت قدر را در این آستان مقدس، نصیب همه دوستدارانش بکند و به سیل جمعیتی می‌پیوندی که مثل تو، یک شبِ باشکوه را در کنار آقا به راز و نیاز با خدا نشسته‌اند!

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود