حدیث روز:
لا يَكُونُ الْمُؤْمِنُ مُؤْمِنًا حَتّى تَكُونَ فيهِ ثَلاثُ خِصال:1ـ سُنَّةٌ مِنْ رَبِّهِ. 2ـ وَ سُنَّةٌ مِنْ نَبِيِّهِ. 3ـ وَ سُنَّةٌ مِنْ وَلِيِّهِ. فَأَمَّا السُّنَّةُ مِنْ رَبِّهِ فَكِتْمانُ سِرِّهِ. وَ أَمَّا السُّنَّةُ مِنْ نَبِيِّهِ فَمُداراةُ النّاسِ. وَ أَمَّا السُّنَّةُ مِنْ وَلِيِّهِ فَالصَّبْرُ فِى الْبَأْساءِ وَ الضَّرّاءِ.مؤمن، مؤمن واقعى نيست، مگر آن كه سه خصلت در او باشد:سنّتى از پروردگارش و سنّتى از پيامبرش و سنّتى از امامش. امّا سنّت پروردگارش، پوشاندن راز خود است،امّا سنّت پيغمبرش، مدارا و نرم رفتارى با مردم است،امّا سنّت امامش، صبر كردن در زمان تنگدستى و پريشان حالى است.
۱۳۹۵-۰۱-۲۳

آیت الله میرزا علی فلسفی

آیت الله میرزا علی فلسفی تنکابنی فرزند آیت الله حاج شیخ محمدرضا تنکابنی،در سال 1300 هجری شمسی در تهران به دنیا آمد.
پدر او از فقها و علمای برجسته تهران بود که از جمله شاگردان مبرز مرحوم آخوند خراسانی به شمار می رود. برادر او مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد تقی فلسفی، از دانشمندان و خطبای جهان اسلام بود که خدمات و تاثیر ایشان در ترویج مکتب تشیع بر همگان آشکار است. آیت الله میرزا علی فلسفی درس مقدمات و سطح حوزه را در تهران و محضر پدر بزرگوارشان طی کرد و در سال 1324 شمسی برای تکمیل دروس حوزه به حوزه علمیه نجف اشرف و آستان مقدس امیرالمومنین علیه السلام مهاجرت نمود و حدود 16 سال از محضر بزرگانی چون مرحوم آیت الله شیخ محمد علی کاظمینی، آیت الله العظمی حاج سید ابوالحسن اصفهانی، آیت الله العظمی خوئی، آیت الله حاج سید محمود شاهرودی و آیت الله سید عبدالهادی شیرازی کسب علم نموده و به مقام والای اجتهاد نایل آمد به طوری که ایشان از اولین کسانی بودند که آیت الله خویی اجازه اجتهاد ایشان را با خط خود نوشتند.
وی در سال 1340 شمسی به تهران بازگشته، ضمن اقامه نماز جماعت در مسجد لرزاده، تدریس خارج فقه و اصول را آغاز کردند و به مدت هشت سال جوانان و مردم و فضلای حوزه علمیه تهران از ایشان استفاده های معنوی و علمی فراوان بردند.
سپس در سال 1350 شمسی به دعوت و خواست مرحوم حضرت آیت الله میلانی، در جوار حرم مطهر حضرت ثامن الحجج علیه السلام در شمهد مقدس رحل اقامت افکنده و به تدریس خارج فقه و اصول پرداختند که تربیت بیش از صدها عالم و دانشمند و مدرس، ثمره بیش از سی سال تلاش علمی و تدریس وی در حوزه علمیه مشهد مقدس است.
وی در کنار درس و بحث علمی و اقامه نماز در مسجد شهدای مشهد، با عموم مردم ارتباطی نزدیک و تنگاتنگ داشتند. درسهای اعتقادی و اخلاقی وی نه تنها برای عموم بلکه برای فضلای حوزه علمیه فراموش نشدنی نیست. آن مرد بزرگ آنچه در بحثهای اخلاقی مطرح می فرمود، خود بیش از همه بدان عامل بود.
وی در مقابله با ظلم و فساد ستم شاهی از حرکت انقلابی مردم همراه با علمای برجسته مشهد حمایت کرد و بر اساس وظیفه در مجلس خبرگان قانون اساسی همراه با مرحوم آیت الله حاج میرزا جواد آقا تهرانی و تنی چند از علمای مشهد، نماینده مردم خراسان بود. آیت الله فلسفی پس از یک عمر زندگی پر برکت سرانجام در تاسوعای حسینی مصادف با 19 بهمن 1384 ندای حق را لبیک گفت و در پی عارضه قلبی به جوار رحمت حق شتافت و جهان تشیع به ویژه حوزه های علمیه را داغدار ساخت.
حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی در حرم مطهر رضوی بر پیکر آیت الله فلسفی نماز گزارد و سپس پیکر آیت الله فلسفی در رواق دارالسرور حرم رضوی خاکسپاری شد.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود