حدیث روز:
لا يَكُونُ الْمُؤْمِنُ مُؤْمِنًا حَتّى تَكُونَ فيهِ ثَلاثُ خِصال:1ـ سُنَّةٌ مِنْ رَبِّهِ. 2ـ وَ سُنَّةٌ مِنْ نَبِيِّهِ. 3ـ وَ سُنَّةٌ مِنْ وَلِيِّهِ. فَأَمَّا السُّنَّةُ مِنْ رَبِّهِ فَكِتْمانُ سِرِّهِ. وَ أَمَّا السُّنَّةُ مِنْ نَبِيِّهِ فَمُداراةُ النّاسِ. وَ أَمَّا السُّنَّةُ مِنْ وَلِيِّهِ فَالصَّبْرُ فِى الْبَأْساءِ وَ الضَّرّاءِ.مؤمن، مؤمن واقعى نيست، مگر آن كه سه خصلت در او باشد:سنّتى از پروردگارش و سنّتى از پيامبرش و سنّتى از امامش. امّا سنّت پروردگارش، پوشاندن راز خود است،امّا سنّت پيغمبرش، مدارا و نرم رفتارى با مردم است،امّا سنّت امامش، صبر كردن در زمان تنگدستى و پريشان حالى است.
۱۳۹۵-۰۴-۱۳

جرعه‌ای از آب زلال سقاخانه‌

بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و با گسترش فضاهای حرم مطهر، علاوه بر افزایش استفاده از آب شرب شهری، برداشت از چاه‌های آب حرم نیز افزایش یافته و در عین حال برای رعایت بهداشت، شبکه آب شهری و آب چاه از یکدیگر مجزا شده است.

امروزه آب رسانی به حرم مطهر رضوی از طریق سه انشعاب آب شهری، از خیابان‌های شیرازی، امام رضا(ع) و نواب صفوی و با یک خط لوله مستقیم و اختصاصی از منبع اصلی آب شرب شهر مشهد انجام می‌شود. همچنین با حفر چند حلقه چاه عمیق، شبکه‌هایی مجزا برای آبیاری، شست‌وشو و آتش نشانی در نظر گرفته شده است.
بهداشت آب موضوعی بسیار مهمی در بهداشت عمومی و مدیریت سلامت است. بخش بهداشت حرم مطهر رضوی به منظور تشخیص به موقع هرگونه تغییر در کیفیت آب آشامیدنی و اطمینان از صحت و سلامت آب، میزان کلر باقی مانده و میزان اسیدیته (PH) در شیرهای برداشت آب را به صورت روزانه آزمایش و در صورت مغایرت با استاندارها بلافاصله موضوع را از طریق مراکز بهداشتی و سازمان آبفا پیگیری می‌کند.
لازم به ذکر است میزان سنجش کلر باقی مانده در شیرهای برداشت آب در حوزه اماکن متبرکه به طور میانگین روزانه با استفاده از کپسول‌های DPD و کلرسنج دیجیتال مورد سنجش قرار می‌گیرد.
پیش بینی لیوان مصرفی سالیانه، نظارت بر کیفیت لیوان‌های خریداری شده، نظارت بر عملکرد خریدار ضایعات و انتقال صحیح آن به انبار موقت، نصب و تعمیر جالیوانی‌های در آبخوری‌ها، نظارت بر عملکرد نیروهای خدماتی که در آبخوری‌ها فعالیت دارند، هماهنگی لازم برای تامین به موقع لیوان مورد نیاز آبخورهای موجود در سطح اماکن، هماهنگی و ارتباط با واحد تأسیسات آب سازمان عمران و توسعه حریم حرم رضوی در ارتقای خدمات آب شرب و رفع نواقص آن از دیگر وظایف اداره خدمات عمومی و بهداشت حرم مطهر است.

آبخوری ها
نیروهای خدماتی مرتبط با آبخوری ها با روپوش سفید و با استفاده از دستکش های بهداشتی مسئولیت تنظیف جالیوانی ها، لیوان گذاری در جا لیوانی ها و جمع آوری ضایعات و انتقال به محل دپو را برعهده دارند.

لازم به یادآوری است؛ تعداد 8 جایگاه آبخوری(سقاخانه) در صحنین مقدس و 10 دستگاه آبسردکن در رینگ ها و دوربرگردان های حرم مطهر رضوی وجود دارد که این تعداد با امکانات ذیل همه روزه از نظر فنی و نظافتی مورد بازرسی قرار می گیرند.
الف. حدود 440 عدد شیر مخصوص آبخوری
ب. حدود 430 عدد شیرپاشویه
ج. افزون بر 280 عدد جالیوانی
د. تعداد 240 عدد سطل جمع آوری

آمارها نشان می دهد به صورت میانگین در ایام عادی سال روزانه 250 هزار و در ایام شلوغ حدود 600 هزار عدد لیوان یکبارمصرف در آبخوری های حرم مطهر رضوی مورد استفاده قرار می گیرد که آمار سالیانه رقمی حدود 120 میلیون لیوان را نشان داده است.
در این خصوص باید بدانیم که همه غبار پلاستیکی از جمله لیوان یکبارمصرف و پلاستیک های کفش در چرخه بازیافت قرار می گیرند.

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود