حدیث روز:
لا يَكُونُ الْمُؤْمِنُ مُؤْمِنًا حَتّى تَكُونَ فيهِ ثَلاثُ خِصال:1ـ سُنَّةٌ مِنْ رَبِّهِ. 2ـ وَ سُنَّةٌ مِنْ نَبِيِّهِ. 3ـ وَ سُنَّةٌ مِنْ وَلِيِّهِ. فَأَمَّا السُّنَّةُ مِنْ رَبِّهِ فَكِتْمانُ سِرِّهِ. وَ أَمَّا السُّنَّةُ مِنْ نَبِيِّهِ فَمُداراةُ النّاسِ. وَ أَمَّا السُّنَّةُ مِنْ وَلِيِّهِ فَالصَّبْرُ فِى الْبَأْساءِ وَ الضَّرّاءِ.مؤمن، مؤمن واقعى نيست، مگر آن كه سه خصلت در او باشد:سنّتى از پروردگارش و سنّتى از پيامبرش و سنّتى از امامش. امّا سنّت پروردگارش، پوشاندن راز خود است،امّا سنّت پيغمبرش، مدارا و نرم رفتارى با مردم است،امّا سنّت امامش، صبر كردن در زمان تنگدستى و پريشان حالى است.
۱۳۹۷-۰۱-۱۸
گزارشی از برگزاری مراسم اعتکاف در مسجد گوهرشاد حرم مطهر رضوی؛

عزلت‌نشینی در خانه دوست

گوشه‌ای از مسجد گوهرشاد نشسته و آرام آرام ذکرهایی را زیر لب زمزمه می‌کند. دلش پر از شوق امید به رحمت پروردگار است و در این عصر زیبای بهاری رحمت و مغفرت الهی را تمنا دارد.
گوشه‌ای از مسجد گوهرشاد نشسته و آرام آرام ذکرهایی را زیر لب زمزمه می‌کند. دلش پر از شوق امید به رحمت پروردگار است و در این عصر زیبای بهاری رحمت و مغفرت الهی را تمنا دارد. او یکی از شرکت کنندگان در مراسم معنوی اعتکاف در مسجد گوهرشاد است که در این روزها که مصادف به ایام البیض است در این مسجد فیروزه‌ای معتکف شده است. در این گزارش مروری داریم بر برگزاری این مراسم در مسجد گوهرشاد حرم مطهر رضوی.

اعتکاف سال 97
آئین مذهبی-معنوی اعتکاف امسال نیز همزمان با سیزده رجب و سالروز میلاد حضرت علی(ع)، با حضور بیش از دو هزار نفر از مومنان خداجوی مرد و زن در مسجد گوهرشاد برگزار شد. این مراسم معنوی و نورانی که به همت معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی در مسجد گوهرشاد حرم مطهر رضوی برگزار می‎شود، معتکفان به مدت سه روز با بیتوته در خانه دوست به عبادت و راز و نیاز با معبود یکتا و انجام اعمال عبادی این روزها می‌پردازند. برپایی غرفه‌ها و کارگاه‌های مختلف از جمله تصحیح قرائت نماز، تصحیح قرائت قرآن، مشاوره با رویکرد دینی، بیان احکام شرعی، مسابقات فرهنگی، حلقه‌های معرفت، برگزاری جلسات سخنرانی و ... از جمله برنامه‌هایی است که برای معتکفان در نظر گرفته شده است که هر یک از معتکفان طبق علاقه‌مندی و نیازی که دارند در یکی از این کارگاه‌ها و جلسات شرکت می‌کنند.

کوچکترین معتکف
شاید کوچکترین معتکف در بین جمعیت حاضر باشد. او که خود را ریحانه احمدی معرفی می‌کند می‌گوید: این روزها احساس خیلی خوبی دارم احساس می‌کنم به خدا نزدیک‌تر شده‌ام. در کنار همه معنویتی که در این مسجد احساس می‌کند گاهی دلتنگ خانواده می‌شود و لحظه‌های دلتنگی را با خواندن دعا و مناجات سپری می‌کند. ریحانه که دانش‌آموز کلاس پنجم ابتدایی است، می‌گوید: یکی از غرفه‌هایی که در اینجا دایر شده غرفه کارگاه تصحیح قرائت نماز است. امروز به همراه دوستم سری به این غرفه زدم و اشکالات قرائت نمازم را با کمک مربی این غرفه برطرف کردم.

فرصتی برای عبادت
لحظاتی با معتکفین در شبستان نهاوندی همراه می‌شویم. فضای این شبستان با صفا و نورانی نیز مثل بقیه شبستان‌ها غرق در صدای دعا و مناجات است. زهرا رضایی یکی از متعکفان است که این روزها در این شبستان بیتوته کرده و با خدای خود راز و نیاز می‌کند. او می‌گوید: من و همسرم همیشه مشغول کار هستیم و اداره یک مغازه لباس فروشی را بر عهده داریم. به خاطر مشغله کاری فرصت شرکت در مراسم مذهبی و دعا را ندارم ولی امسال که ایام اعتکاف مصادف شده با ایام تعطیلات عید که بیشتر مردم خریدهای خود را انجام داده‌اند، فرصتی پیدا کردم که در این مراسم معنوی شرکت کنم. زهرا رضایی می‌گوید: به خاطر مشغله کاری که داشتم تا آخرین ساعات در مغازه بودم و به همین خاطر از همه دیرتر وارد مسجد شدم ولی خدا را شکر که از این قافله جانماندم و من هم یک بار توفیق پیدا کردم سر این سفره معنوی بنشینم.

دعا برای فرج امام زمان(عج)
پاهای خسته پیرزن توان راه رفتن ندارد. آهسته و آرام قدم برمی‌دارد و از میان جمعیتی که در گوشه و کنار شبستان نشسته‌اند، خود را به صحن مسجد گوهرشاد می‌رساند. گوشه‌ای از صحن می‌نشیند. به بلندای مناره‌های مسجد نگاه می‌کند و رواق چشمانش و با اشک آئینه کاری می‌شود. انگار از این زمین خاکی به اوج آسمان‌ها راهی پیدا کرده است. بی‌بی شهربانو از اینکه سه روز در خانه خدا میهمان شده خیلی خوشحال است. او با خود عهد بسته که در طول این سه روز قرآن را ختم کند و می‌گوید شب‌ها مشغول نماز می‌شوم و روزها قرآن می‌خوانم و دعا می‌کنم. نفس نفس زنان و با صدایی خسته ولی پر امید می‌گوید: این روزها روزهای دعا و مناجات و ماه رجب که ماه بندگی و عبادت خدا است همه ما باید برای فرج امام زمان(عج) و هدایت جوان‌ها دعا کنیم.

عبادت در فصل جوانی
به راستی که چه زیباست بندگی و اطاعت خدا و ایستادن در محراب عبادت در فصل جوانی. زینب ماه پنجه یکی دیگر از معتکفین مسجد گوهرشاد است. او که یازده سال سن دارد و دانش‌آموز کلاس ششم است می‌گوید: اصلا باورم نمی‌شود که خداوند من را به میهمانی در خانه خودش دعوت کرده باشد. در راه که می‌آمدم خیلی‌ها به من التماس دعا گفتند و من هم برای تک تک آن‌ها دعا می‌کنم و از خدا می‌خواهم حاجت آن¬ها را برآورده کند. او امروز علاوه بر دعا و مناجات در یکی از جلسات حلقه‌های معرفت نیز شرکت کرده است و یک پیشنهاد خوب برای هرچه بهتر برگزار شدن مراسم اعتکاف در سال‌های آینده دارد. پیشنهاد زینب این است که طوری برنامه‌ریزی شود که دختران هم سن و سال او در سال‌های آینده کنار هم باشند و برنامه‌هایی که برای آن‌ها برگزار می‌شود نیز متناسب سن خود آن¬ها باشد. او این پیشنهادش را روی برگه‌ای نوشت و آن را داخل صندوق انتقادات و پیشنهادات انداخت.

ثوابی بالاتر از اعتکاف

خدمت به معتکفان از نظر فاطمه رضوی که این روزها کمر به خدمت آن¬ها بسته ثوابی بالاتر از اعتکاف دارد. او که یکی از خادمان افتخاری حرم رضوی است می‌گوید: من در بخش توزیع غذا و آب بین معتکفان فعالیت دارم. به نظر من خدمت کردن به این افراد که در خانه خدا و در جوار حرم امام رضا(ع) معتکف شده‌اند، خیلی ثواب دارد. در روایت هم داریم که آب دادن به افراد تشنه تا چه اندازه پاداش دارد برای همین تصمیم گرفتم امسال در خدمت این میهمانان خاص خدا و امام رضا(ع) باشم و احساسی که از انجام این کار دارم اصلا قابل توصیف نیست.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود